Jsme televize vašeho kraje

Neslyšící lidé se na plzeňských úřadech dorozumí pomocí tabletů s on-line tlumočníky

Plzeň, publikováno 31.01.2018, autor: Richard Beneš

Neslyšící lidé se na plzeňských úřadech dorozumí pomocí tabletů s on-line tlumočníky | Autor: Plzen.eu

Novou službu zajišťující na úřadě bezproblémovou komunikaci lidem se sluchovým postižením zřizuje plzeňská radnice. Na přepážky jednotlivých úředních budov přibudou tablety s online tlumočníky, jejichž prostřednictvím se pracovníci magistrátu a sluchově postižení občané snadno dorozumí. Projekt je součástí Smart City Plzeň, jehož podstatou jsou chytrá řešení pro pohodlnější život obyvatelů západočeské metropole.

„Realizujeme důležitý krok k tomu, aby občané se sluchovým postižením mohli pohodlně a důstojně vyřešit na magistrátních úřadech své záležitosti a co nejméně pocítili bariéry, jež vychází z jejich handicapu. Jsme rádi, že díky tomuto projektu nyní dokáží vyřídit například občanský nebo řidičský průkaz, cestovní pas či živnostenský list, a to výrazně jednodušším způsobem,“ řekl primátor města Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD).

Objednat se na úřední jednání s pomocí online tlumočníka je velmi jednoduché. „Na webových stránkách jednotlivých pracovišť bude uveřejněný e-mailový kontakt na odpovědného pracovníka. Tomu stačí poslat zprávu s požadavkem na objednání, úředník ověří dostupnost online tlumočení na daný den a hodinu a pošle potvrzení termínu, případně se s klientem domluví na jiné datum. Samotná komunikace na přepážce se pk uskutečňuje prostřednictvím tabletu a videohovoru s online tlumočníkem,“ doplnil Bohuslav Horais, vedoucí úseku podpory uživatelů Správy informačních technologií města Plzně.

Technickou realizaci služby zajistí Správa informačních technologií města Plzně, jež dodá tablety na dotčená pracoviště. Online tlumočení umožní projekt Tiché linky, centra online komunikace pro osoby se sluchovým postižením. „Naším online tlumočením nechceme nahrazovat fyzického tlumočníka, je to pouze doplňující prostředek v situacích, kdy přítomnost fyzického tlumočníka není potřeba. V současné době máme na Tiché lince registrováno přes 1000 neslyšících. Nejčastěji jsou tlumočeny situace jako objednání k lékaři, omluvení dítěte ve škole, pracovní pohovor nebo právě jednání na úřadě,“ vysvětlila Olga Blahovcová, regionální manažerka projektu Tichý svět. Podle jejích slov klienti tuto službu velmi oceňují. Naopak slyšící lidé si ani neuvědomují, co vše automaticky po telefonu vyřídí. Službu podobného rozsahu vedle Plzně nemají žádné jiné úřady k dispozici.

Služba je pro zájemce zcela zdarma. Podle technického náměstka Pavla Šindeláře (ODS) přináší novinka řadu výhod. „Samozřejmě tento projekt pomůže hlavně občanům se sluchovým postižením, zároveň ale uleví i samotným úředníkům. Danou situaci nyní dokážou vyřešit profesionálně a bez rozpaků, jež mohou plynout z faktu, že bez tlumočení nejsou schopni adekvátně reagovat a pomoci klientům,“ doplnil technický náměstek primátora Pavel Šindelář. Více informací o projektu se zájemci mohou dozvědět na webových stránkách www.tichalinka.cz.

 

Fotogalerie

Neslyšící lidé se na plzeňských úřadech dorozumí pomocí tabletů s on-line tlumočníky | Autor: Plzen.eu
Neslyšící lidé se na plzeňských úřadech dorozumí pomocí tabletů s on-line tlumočníky | Autor: Plzen.eu
Neslyšící lidé se na plzeňských úřadech dorozumí pomocí tabletů s on-line tlumočníky | Autor: Plzen.eu