Jsme televize vašeho kraje

Turisté spílali na Březníku ekologickým aktivistům, kteří se postarali o uzavření legendární cesty na Modrý sloup

Březník, Šumava, publikováno 16.07.2013, autor: Richard Beneš

Turisté jsou nuceni jít na Modrý sloup delší trasou, která je v některých úsecích schůdná jen obtížně | Autor: Richard Beneš

Hádky i protestsongy byly v pondělí k slyšení na šumavském Březníku, kam dorazili zklamaní turisté, kteří chtěli navštívit dlouhá desetiletí zapovězený hraniční přechod pro pěší Modrý sloup na trase vedoucí Luzenským údolím. Stezku, jejíž slavnostní otevření naplánovala Správa NP a CHKO Šumava právě na pondělí 15. července, zhatil před týdnem verdikt českobudějovického krajského soudu. Ten zakázal otevření cesty na základě žaloby Okrašlovacího spolku Zdíkovska a České společnosti ornitologické. Turisté, kteří na Modrý sloup, musí zvolit náhradní, nepohodlnou, nebezpečnou a hlavně delší stezku úbočím Špičníku.

„Celý život se těším, že si svobodně tuto trasu projdu a nikdo mi nebude zakazovat vstup, když k tomu není žádný důvod. Když dostane rozum orgán ochrany přírody, cestu zablokují nevládní organizace. Je mi na nic,“ uvedl u závory bránící vstupu do Luzenského údolí Emil Kintzl, dlouholetý značkař Klubu českých turistů a člen Horské služby.

U cedulí zakazujících vstup do Luzenského údolí kroutili hlavou i další turisté. „Nechápu jak zvůle občanského sdružení, které nemá téměř žádné členy, může obrátit celou Šumavu naruby a všem ostatním zkazit celou sezónu. O to smutnější je, že za vším stojí místostarostka Zdíkova na Prachaticku Dagmar Kjučuková (BEZPP), která by se měla starat o blaho místních a turistů a přitom dělá právy opak,“ uvádí Jan Fučík, turista ze Strakonic.

Právě na návrh místostarostky Zdíkova Dagmar Kjučukové, předsedkyně Okrašlovacího spolku Zdíkovska a České společnosti ornitologické Krajský soud v Českých Budějovicích průchod Luzenským údolím zakázal. „Proti rozhodnutí jsme podali kasační stížnost. Důsledně dohlížíme na všechny aspekty ochrany přírody. Naším jednoznačným cílem proto zůstává zprůchodnění Luzenského údolí,“ uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

I přes drobné hádky nedošlo v pondělí na Březníku k žádným konfliktům. „Turisté byli ukáznění, i když často reptali a nadávali. Někteří se otočili a šli zpátky. Náhradní trasou na Modrý sloup - úbočím Špičníku se nevydali,“ uvádí Petr Šrail, vedoucí Informační a strážní služby Správy NP a CHKO Šumava.

K závoře dorazil i Eduard Lískovec za Sušice. Přišel zahrát svůj protestsong, kterým chtěl podpořit průchod Luzenského údolí směrem k Modrému sloupu. „ Lidé tetřevovi nevadí. To ví na Šumavě každé malé dítě,“ uvedl Eduard Lískovec a zahrál na kytaru svou píseň nazvanou Setkání s tetřevem z Modrého sloupu. „Říkám mu kámo to nemůžem, totiž během celýho roku, šustěním kalhot a hovorem, rušili bychom vás v toku. Výhružně pera rozvinul. Co je to za blbý kecy?! Vždyť už od dob Karla čtvrtýho, žili tu mí i tví předci,“ tak zní jedna sloka písně Eduarda Lískovce.

Turisté hledí z Březníku na Luzný, cesta Luzenským údolím zůstává zapovězena | Autor: Richard Beneš

Trasu Luzenským údolím na hraniční přechod s Bavorskem, která vede jednou z nejkrásnějších částí Národního parku Šumava, chtěla Správa šumavského parku letos otevřít. Společný vědecký výzkum s odborníky z Národního parku Bavorský les prokázal, že v Luzenském údolí tetřev hlušec téměř nežije. Naopak tvrdí, že se vyskytuje na náhradní cestě k Modrému sloupu, po níž nyní smějí turisté chodit. Může tak dojít k tomu, že turisté by tetřeva nerušili, kdyby chodili tou cestou, která je bohužel zavřená, naopak je velmi reálné, že budou rušit populaci tetřeva právě na náhradní stezce. Výzkum dále ukázal, že na Šumavě, na české i německé straně, žije asi 600 vzácných ptáků.

Fotogalerie

Turisté jsou nuceni jít na Modrý sloup delší trasou, která je v některých úsecích schůdná jen obtížně | Autor: Richard Beneš
Turisté hledí z Březníku na Luzný, cesta Luzenským údolím zůstává zapovězena | Autor: Richard Beneš