Jsme televize vašeho kraje

Projekt Bezpečná Plzeň má nové a přehlednější webové stránky

Plzeň, publikováno 15.11.2016, autor: Richard Beneš

Logo projektu Bezpečná Plzeň | Autor: Plzen.eu

Plzeň spustila přehlednější webové stránky svého projektu Bezpečná Plzeň. Stránky www.bezpecnaplzen.eu nově nabízí prostřednictvím jednoduchých piktogramů rychlé odkazy na důležité kontakty z oblasti bezpečnosti, prevence kriminality a protidrogové prevence. Změna webového rozhraní souvisí se změnou loga a názvem projektu. Z původního Bezpečného města se rozhodnutím zastupitelů stala letos v dubnu Bezpečná Plzeň.

„Cílem projektu Bezpečná Plzeň je úzká spolupráce mezi městem, Policií České republiky a městskou policií při řešení bezpečnostních problémů na území města. Snažíme se, aby se naši občané cítili v Plzni bezpečně a také rychle a snadno našli důležité informace. Prostřednictvím webu tak mohou například nahlásit kyberšikanu, najdou kontakt na organizace pomáhající obětem trestných činů, získají informace k policejním okrskům a další rady,“ uvedl primátor města Martin Zrzavecký (ČSSD).

Podle Aleše Průši, vedoucího odboru bezpečnosti a prevence kriminality plzeňského magistrátu, byly webové stránky upraveny především proto, aby se staly pro jejich návštěvníka přehlednější. „Součástí je opět takzvaná poradna, kam lidé mohou posílat své podněty a připomínky. Přehledně jsou na webu k nalezení i všechny projekty, které jako odbor realizujeme,“ řekl Aleš Průša.

Stěžejním komunikačním kanálem s občany jsou kromě webu i takzvané infoschránky, které s ohledem na nový vizuální styl prochází obnovou. „Infoschránky dávají lidem možnost být ve styku s příslušným odpovědným pracovníkem okrsku. Také slouží třeba pro vrácení nalezených dokladů nebo jiných důležitých věcí, aniž by občan musel navštívit odpovědnou instituci,“ vysvětlila Monika Ježková z odboru bezpečnosti a prevence kriminality.

Infoschránky budou nově odpovídat přerozdělení okrsků, což je další novinkou projektu. Původně byla Plzeň rozdělena na šedesát územních částí. Nově je rozdělena do třiceti policejních okrsků z důvodu faktického obsazení každého okrsku strážníkem Městské policie Plzeň, roli zastupitele převzal starosta příslušného obvodu. Právě strážník-okrskář se pro občany stává „prostředníkem“, s nímž mohou své problémy řešit.

Projekt také užívá nově vytvořené logo, jeho autorem je Lukáš Pčolka z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. K tvorbě loga a změně webu přistoupilo město Plzeň kvůli sporu o ochrannou známku na logo Bezpečné město. Nové logo schválila Rada města Plzně letos v dubnu v rámci schválení Strategie města Plzně v oblastech vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku na léta 2016 – 2018.

Garantem projektu Bezpečná Plzeň je odbor bezpečnosti a prevence kriminality plzeňského magistrátu, který veškerou činnost koordinuje. Projekt jasně specifikuje odpovědné pracovníky za bezpečnost v konkrétních lokalitách města a zjednodušuje vzájemnou komunikaci s občany.

Fotogalerie

Logo projektu Bezpečná Plzeň | Autor: Plzen.eu
Nový web projektu Bezpečná Plzeň | Autor: Plzen.eu