Karel Ferschmann: Vyvrcholením mé práce starosty by mělo být vybudování obecního hřbitova
Plzeň, publikováno 31.07.2014, autor: Richard Beneš

Už v sobotu předá starosta Němčovic na Rokycansku Karel Ferschmann (BEZPP) „žezlo“ letošnímu vítězi soutěže Vesnice roku Plzeňského kraje. V rozhovoru pro server Regionpodlupou.cz starosta shrnul, co vše se v Němčovicích událo během roku, kdy se mohly pyšnit titulem nejlepší obce regionu. Starosta, který hodlá obhajovat svůj post v nadcházejících komunálních volbách se přiznal k tomu, že jeho snem je vybudovat obecní hřbitov, který zatím v Němčovicích chybí. Vedle vedení úspěšné obce je Karel Ferschmann také krajským šéfem Sdružení místních samospráv ČR, kde vede pracovní skupinu životní prostředí a zemědělství. Sdružení zastupuje kolem 1100 malých obcí z celé republiky. Jedním z velkých témat, které se týká právě menších obcí je podle Ferschmanna odpadové hospodářství.
V našem kraji se traduje, že mnohé obce by mohly Němčovicím se 152 občany jen závidět. Co tak zázračného tam u vás děláte?
„Zázračného nic, jen se snažíme v obci co nejlépe žít a všechny věci které tam děláme, děláme pro sebe. Pokud se to ostatním líbí, jsme za to rádi, výsledkem toho je společenský a spolkový život, který u nás velmi dobře funguje. To vede k tomu, že občané se spíše přátelí než nepřátelí.“
Říká se, že máte obec plnou různých vymožeností, co vše jste pro občany zaváděli?
„Moderní je samozřejmě internet, což je fenomén 21. století. Vlastní internetovou síť wifi pro celou obec mají naši občané zdarma už od roku 2006. Máme ji rozvedenou úplně všude, včetně samot. Jednou psaly jedny noviny, že Londýn, Paříž a Němčovice mají internet zdarma. Tak by to mělo být všude. Zdatně u nás surfují i dědečkové a babičky. Raritou, kterou asi mnohé obce nemají, je náš vlastní popelářský vůz a provozujeme například i útulek pro psy.“
Existuje ještě něco co by vám v Němčovicích chybělo a po čem toužíte?
„Teď jsme dokončili fotbalové hřiště, nyní se staví multifunkční dům, ve kterém by se měly objevit prostory, které nám zatím chybí, jak pro obec a její techniku, tak i pro hasiče. V podkroví chystáme buď ubytovnu nebo jednu bytovou jednotku. To nejdůležitější, co nám ale v obci chybí je vlastní obecní hřbitov. Naši nebožtíci se až doposud ukládají na dva hřbitovy v okolí. Vyvrcholením mé práce starosty musí být tedy vybudování vlastního obecního hřbitova. Nedovedete si ale vůbec představit, jak je náročné a nesmírně složité získat veškerá povolení na zřízení hřbitova. Tomu se nic nevyrovná.“
Loni se Němčovice staly Vesnicí roku Plzeňského kraje, letos jste si vyzkoušel úlohu porotce. Jak jste si to užíval?
„Zisk titulu nám loni udělal obrovskou radost, je to pro nás historická událost, které se velmi ceníme. Stalo se tak po 11 létech soutěžení. Díky zisku titulu jsem letos jako starosta vítězné obce v hodnotitelské komisi. Společně s dalšími porotci jsem měl tu čest navštívit všechny soutěžící obce a měl jsem možnost vidět vše z té druhé strany. Musím konstatovat, že komise vybrala vítěze spravedlivě. Výsledky soutěže budou vyhlášeny 2. srpna v obci Kostelec na Tachovsku, kam se samozřejmě chystá početná výprava občanů z Němčovic. A neprozradím žádné tajemství když řeknu, že vyhlášení výsledků se vždy koná v obci, která zvítězila.
Bylo rozhodnutí poroty jednoznačné?
Od dalších členů hodnotitelské komise jsem se dozvěděl, že loni bylo rozhodnutí komise jednoznačné, což mě samozřejmě velmi těšilo. V letošním roce byly dvě obce na poměrně stejné úrovni, ale nakonec jsem se přiklonili k té jedné, která nakonec vyhrála, což je obec Kostelec. Příští rok už nebudu v hodnotitelské komisi jako nováček, ale podle jejích stanov se stanu přímo jejím předsedou. Vítězná obec se tak dva roky po sobě nemůže soutěže zúčastnit.“
Existují pro vás vůbec nějaké problémy?
„Problémů je řada, nyní nám vzniká díky legislativě problém s odpadovým hospodářstvím. V Plzni se staví spalovna a my do dnešního dne nevíme, za kolik, kdo a jakým způsobem bude do té spalovny vozit ten odpad, který má nějakou energetickou výhřevnost. Zkoušel jsem to všemožně, do dnešního dnes jsem se žádných výsledků nedopátral. Obávám se toho, že pokud bude cena za likvidaci vysoká, tak lidé místo toho, aby se to vozilo do spalovny, budou z odpadu vybírat hořlavé věci a spálí je doma. Tím se nám především na venkově zhorší v zimě ovzduší. Často se hovoří o tom, že se od roku 2023 na základě směrnic z EU zakáže skládkování. Rád bych to uvedl na pravou míru, skládkovat se bude i nadále. Netříděný komunální odpad by ale na skládky neměl přijít. Pokud například plzeňská spalovna spálí ročně 100 tisíc odpadu, tak je velmi pravděpodobné, že minimálně 30 tisíc tun toho odpadu bude muset uložit někde na skládce.“
Předpokládám, že tímto problémem se zabýváte i z titulu krajského šéfa Sdružení místních samospráv ČR, kde vedete pracovní skupinu životní prostředí a zemědělství?
„Snažíme se zastupovat zájmy 1100 malých obcí z celé České republiky, protože problémy malých obcí jsou zcela odlišné od těch starostí velkých obcí a měst. My říkáme, že likvidace odpadů musí být jednoduchá a levná. Pokud ta částka bude vysoká, budeme odpadky opět nacházet někde v roklích, protože se jich lidé budou chtít nějakým způsobem zbavovat.“
Existuje na to nějaké řešení?
„My v Němčovicích máme od roku 2009 vlastní sběrný dvůr odpadů, ale já musím jako starosta dbát na to, aby se ty nůžky nákladovosti na provoz sběrného dvora nerozevíraly. To znamená, aby lidé za mnou nepřišli a říkali, že když jsme sběrný dvůr neměli, tak platili za odpad méně. Ekonomika sběrných dvorů je nyní velmi nevyvážená a spočívá to v tom, že u nás existuje velká nedisciplinovanost občanů a na druhé straně se z odpadového hospodářství stal ohromný byznys. Je zde spousta firem, které na tom bezohledně vydělávají. Je také pravda, že ministerstvo životního prostředí vypustilo několik monopolních společností pro nakládání s odpady s mandátem od ministerstva a ty se pak podle toho také k obcím chovají.“
Existuje například možnost vyvážet komunální odpad od nás do zahraničí?
„Nyní může opravdu nastat rozdílná situace, spalovnám na východě Německa se totiž uvolňuje kapacita a je otázka, jakou cenu by mohly nabídnout našim obcím. Pokud by byla výrazně levnější, tak se obávám toho, že bude mít plzeňská spalovna nad čím přemýšlet. Může se tedy stát paradoxní situace, kdy se naše odpadky budou vozit do Německa. Uvidíme, jak to dopadne. Každopádně by se měly stanovit nějaké priority odpadového hospodářství. První z nich je předcházet vzniku odpadů, další je využití druhotných surovin, tedy toho co vytřídíme k dalšímu využití. Třetí je ekonomický provoz sběrných dvorů. Byl bych rád aby to bylo jako v Německu, kdy se v sobotu dopoledne sejde celá vesnice ve sběrném dvoře. Až na čtvrtém místě by mělo být energetické využití odpadu. Určitě bychom neměli jít cestou nejdříve všechno odvézt na skládky a teď zase všechno vozit do spaloven. Existuje spousta různých způsobů, jak se odpadu ekologicky zbavovat.“